Studzienki wodomierzowe – co to takiego? 

Studzienki wodomierzowe to produkty, które instalowane są na przyłączu wodociągowym, w celu przechowania urządzeń przeznaczonych do kontroli pomiaru wody. Odpowiednia budowa studzienki oraz jej kształt, pozwalają na umieszczenie jej pod ziemia, bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia zarówno studzienki, jak i wodomierza. Choć studzienka umieszczana jest w ziemii, umożliwia ona bezproblemowe kontrolowanie aktualnego zużycia wody. Wybór odpowiedniej studzienki wodomierzowe nie jest łatwy, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto dowiedzieć się nieco więcej o produkcie, sposobie jego montażu oraz poszczególnych elementach instalacji. Jeśli zastanawiasz się jaką studzienkę wodomierzową wybrać, przeczytaj poniższy artykuł, który pomoże Ci w dokonaniu prawidłowego wyboru! 

Studzienki wodomierzowe – działanie produktów 

Powiedzieliśmy już, że studzienki wodomierzowe służą do przechowywania urządzeń kontrolujących pomiar wody. Choć nazwa produktu mogłaby wskazywać, że jest on swego rodzaju studnią, którą doskonale znamy z letnich wycieczek na wieś czy z opowiadań naszych dziadków, jest to niestety mylne podejście. Studzienki wodomierzowe występują w postaci zbiornika, który najczęściej zbudowany jest z plastikowego, grubego dna oraz pokrywy. Zbiornik ten wkopuje się w ziemię, w miejscu podpięcia instalacji. Studzienki wodomierzowe sprawdzą się na każdym gruncie, niezależnie od rodzaju nieruchomości czy warunków wodnych. Studzienki wodomierzowe pozwalają na łatwą i bezproblemową kontrolę działania przyłącza wody. Jeśli jednak zależy nam na trwałym i bezusterkowym działaniu produktu, musimy zadbać o odpowiedni montaż oraz zabezpieczenie poszczególnych elementów, w celu ochrony ich przed zamarznięciem czy zniszczeniem. Usterki mogą wiązać się z wysokimi kosztami naprawy, dlatego lepiej zapobiegać ich wystąpieniu już na etapie montażu instalacji. Studzienki wodomierzowe to niezwykłe ułatwienie dla inkasentów, którzy okresowo pojawiają się na terenie naszej nieruchomości, w celu spisania poboru wody, ponieważ mogą oni wykonać swoją pracę bez względu na to czy jesteśmy aktualnie w domu. 

Studzienki wodomierzowe – jak wybrać odpowiedni produkt? 

Studzienki wodomierzowe to produkty, które są coraz częściej wymagane przez miejscowe towarzystwa wodociągowe. Głównym powodem prowadzącym do takiej decyzji, jest brak możliwości instalacji wodomierzy w garażach lub piwnicach. Niestety, nie ustalono żadnych odgórnych zasad, które jasno określiłyby jaki dokładnie produkt wybrać, dlatego też samodzielny wybór studzienki może być stosunkowo trudny. Studzienki wodomierzowe różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wielkością produktu. Tak też możemy wyróżnić:

  • Studzienki wodomierzowe z dnem – należy przyłożyć dużą wagę do ochrony produktu, przed napływem wody do środka. Podczas montażu zaleca się dokładne zabezpieczenie miejsca, w którym przewody przechodzą przez ściane studzienki, ponieważ pozwoli to na nieprzeciekanie wody do wnętrza studzienki. 
  • Studzienki wodomierzowe bez dna – polecane dla właścicieli nieruchomości, zbudowanych na terenach podmokłych. Wysoki poziom wód gruntowych prowadzi do powstawania sił wyporowych, na skutek których studzienka z dnem mogłaby zostać uszkodzona lub wypchnięta z ziemi. Studzienki wodomierzowe bez dna, nie wymagają izolacji ścian bocznych. 
(0)